Slide background

Wczesne
Wspomaganie Rozwoju

Specjalistyczna terapia wspierająca rozwój
Twojego dziecka

Poznaj WWR
Slide background

Przejdź się z nami
po Akademii

Wirtualny spacer po salach przedszkola i żłobka już dostępny. Obejrzyj każdą salę i poznaj nasze standardy.

rozpocznij spacer
Slide background

Akademia Pana
Drozda w Szczecinie

Misją Akademii Pana Drozda jest wspieranie
harmonijnego rozwoju dziecka.

sprawdź ofertę
Slide background

Przedszkole niepubliczne
w Szczecinie

Misją Akademii Pana Drozda jest wspieranie
harmonijnego rozwoju dziecka.

sprawdź ofertę

ADOS-2 – diagnoza autyzmu u dzieci, młodzieży i dorosłych

Diagnoza autyzmu w placówce Akademia Pana Drozda opiera się na protokole obserwacji objawów autyzmu ADOS-2. Test ten uznawany jest za jedno z najdokładniejszych narzędzi do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kluczowy element “złotego standardu” diagnozy ASD na całym świecie. Badanie ADOS-2 umożliwia określenie, czy u osoby badanej występują objawy ze spektrum autyzmu, oraz porównanie poziomu jej funkcjonowania intelektualnego i społecznego z normą dla jej grupy wiekowej.  

ADOS-2 to profesjonalny, wielowymiarowy test psychologiczny umożliwiający zweryfikowanie, czy u Pacjenta występują objawy spektrum autyzmu. Od wieku osoby badanej zależy, jak dokładnie przebiega badanie ADOS-2 (na czym polega pełna procedura diagnostyczna). W przypadku dzieci jest to przede wszystkim wspólna zabawa z wykwalifikowanym diagnostą, w trakcie której można ocenić zdolności nawiązywania przez małego Pacjenta interakcji z drugą osobą i inne, istotne aspekty funkcjonowania. W przypadku młodzieży i osób dorosłych badanie polega przede wszystkim na rozmowie na różne tematy, wyszczególnione i opisane w procedurze wykonywania testu ADOS-2. Badanie to jest standaryzowane, co oznacza, że dokładny sposób jego wykonywania – to, jakie zabawy diagnosta proponuje dziecku, to, w jaki sposób Specjalista kieruje rozmową ze starszą osobą i jakie zada jej pytania – jest zgodny ze szczegółową instrukcją. Wyniki testu są zaś oceniane za pomocą ściśle określonych i wielokrotnie recenzowanych przez najlepszych fachowców kryteriów, co daje gwarancję ich rzetelności. Badanie można przeprowadzać bez ograniczeń już u dzieci od 12 miesiąca życia – wiek Pacjenta ma jedynie wpływ na to, na jakich interakcjach z diagnostą opiera się u konkretnej osoby diagnostyka ADOS-2. Test jest również dostosowany do możliwości osób, które mają trudności ze słownym komunikowaniem się.  

 

Wybiórcze jedzenie u dzieci, to wzorzec niecodziennych zachowań, polegających na odmawianiu przez dziecko jedzenia tych pokarmów, których z jakichś powodów nie lubi. Dziecko, zamiast urozmaiconej diety proponowanej przez rodziców, ma swoje własne preferencje i wybiera np. pokarmy w formie płynnej, półpłynnej, o konkretnym kształcie, kolorze czy zapachu. Próba nakłonienia dziecka do zjedzenia czegoś nowego, również (według nas) smacznego, ale innego niż zazwyczaj, kończy się płaczem, wypluwaniem, a nawet zdenerwowaniem czy wymiotami. Terapia wybiórczości pokarmowej, ma na celu etapowo i sukcesywnie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować obserwowane trudności. Podczas zajęć oswajamy dzieci z dotykaniem jedzenia o różnej konsystencji oraz wąchaniem produktów spożywczych. Zabawa jedzeniem i wykorzystanie go w niecodzienny sposób rozbudza ciekawość i kreatywność dzieci a tajże zmniejsza ich lęk przed próbowaniem nowych rzeczy.

 

W celu umówienia diagnozy ADOS-2 prosimy o kontakt telefoniczny 502 345 315.